Zdravotnické noviny | 16.7.2012 | Rubrika: Názory | Strana: 11 | Téma: Ministerstvo zdravotnictví

Novela zákona o regulaci reklamy, kterou na konci června přijala vláda, je ukázkou jejího pokrytectví a sázky na maximální mediální efekt. To se podle všeho povedlo – někdy to vypadá, že média souhlasí s mýtem, že farmaceutické firmy nedělají nic jiného než opulentní kongresy v exotických zemích, platí lékařům za marketingové studie a zároveň je korumpují jejich obchodní zástupci.

Do této mediální reality teď přichází „hodné“ ministerstvo zdravotnictví, které všechno vyřeší: kongresy omezí či zakáže, studie jakbysmet a obchodní zástupci nebudou mít k lékařům přístup, aby je nemohli korumpovat. Za porušení pak firmám nasází pokuty až do výše 15 milionů korun. Vyřešeno, s korupcí ve zdravotnictví jsme zatočili, kasá se ministerstvo.

Jiná realita

Vraťme se, prosím, do skutečné reality. Ta je absolutně odlišná. Již dvacet let fungují etické kodexy farmaceutických asociací a firem, které nepřipouští jakékoli neetické jednání. Firmy tyto kodexy v drtivé většině případů dodržují. To je prostě fakt. Mimochodem, Státní ústav pro kontrolu léčiv dosud nikoho nepokutoval ani do výše stávajících nižších limitů, proč tedy ministerstvo zavádí vyšší? Místa konání kongresů ve skutečnosti neurčují firmy, ale odborné lékařské společnosti. O místě konání rozhodují možnosti ubytování a vybavení všemi náležitostmi pro konání konference. Pokud ministerstvo zdravotnictví kritizuje existenci kongresů, kritizuje tím i odborníky, špičky ve svém oboru, kteří jezdí po celém světě zcela automaticky – a je to dobře, neboť bez výměny poznatků prostě nemůžeme mít moderní lékařskou péči na evropské či světové úrovni.

Informace není korupce

Podobným způsobem kulhá snaha ministerstva omezit činnost obchodních zástupců. Tito lidé doktory informují, nikoli korumpují. Nejsou to žádní podomní prodejci, ale obvykle lidé s patřičným zdravotnickým vzděláním, kteří informují o nových lécích, jejich interakcích a kontraindikacích či o nových metodách léčby, jež farmaceutické firmy přináší na trh. Stejně důležitá je informace o minimálních doplatcích pro pacienta. Je to snad něco špatného? A když lékaře nebudou informovat obchodní zástupci firem, kdo tedy? Výměna informací funguje i opačným směrem – lékaři se zástupci firem sdílí své zkušenosti s jejich léky a tyto poznatky pak obohacují databáze společností. Stát na postgraduální vzdělávání lékařů nedává prakticky ani korunu. Opravdu jako pacienti chceme, aby se lékaři již dále nevzdělávali? Je třeba si uvědomit, že na trh míří rok co rok stovky nových léků, které pomáhají pacientům. Informace o novinkách jsou tedy pro nás všechny životně důležité. Novela zákona o regulaci reklamy se dotkla věcí, které jsou příliš vážné a v dlouhodobé perspektivě ovlivňují i zdraví pacientů. Návrh z dílny ministerstva zdravotnictví nelze hodnotit jinak než jako snahu uhrát především několik mediálních bodů. S veškerou úctou vůči roli médií, zde to pacientům opravdu nepomůže.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..