ří je celosvětově označováno jako měsíc osvěty a edukace o onkogynekologických diagnózách, tedy zhoubných onemocnění děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Onemocnění rakovinou se obecně označují stužkou a každý typ nádoru má svoji barvu. Onkogynekologické diagnózy mají fialovou a tak vzniklo FIALOVÉ ZÁŘÍ.

Po celém světě je 20. září také ustanoveno jako Den onkogynekologických diagnóz a vzhledem k tomu, že anglický překlad je “Gyne-Oncology”, vznikl World GO DAY

Letošní World GO Day bude po celém světě ve fialovém! ONKO Unie  a VERONICA společně s NF Hippokrates připomíná tento den Fialovou cyklojízdou 20. 9. ve 14 hodin z Albertova do Modřan, kde po příjezdu (cca 14.30 h.) vystoupí skupina Holki.

Zpěvačka této skupiny Radana Labajová je nositelkou dědičné mutace BRCA a otevřeně mluví o preventivních zákrocích, které podstoupila (odstranění ženských orgánů).

Nad celou akcí převzal záštitu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Děkujeme!

Velmi pozitivní novinkou je take zpráva, že ženy budou mít pojišťovnou hrazené doplňkové vyšetření, tzv. HPV DNA test na přítomnost lidského papilomaviru v těle ve 35. a 45. roce. Je to velký pokrok, kromě pravidelné cytologie bude kontrolována ne/přítomnost HPV viru v těch – podle lékařů – nejvhodnějších letech.

Pomozte nám šířit povědomí o onkogynekologických diagnózách – vyfoťte se v čemkoli fialovém (tričko, rtěnka, lak na nehty, šátek) a sdílejte fotku na sociálních sítích pod hashtagem #GoForPurple a #WorldGODay! Svoji podporu můžete take zanést na mapu světových akcí https://www.worldgoday.org/add-your-go-day-activity/!

Více na www.pacientska-organizace.cz, registrace k cyklojízdě zdarma níže, pro registrované čeká na startu fialové tričko GO Day:)!

Děkujeme našim partnerům!

           

 


1 komentář

Renata · 7 září, 2020 v 20:59

Na zítřek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..