Projekt byl zahájen tiskovou konferencí, která se konala 5.5.2016. Níže si můžete stáhnout tiskové zprávy z konference a přikládáme také několik fotografií.
NOVÁ EDUKATIVNÍ KAMPAŇ ONKO UNIE „NEJSEM NA ODPIS“ MYSLÍ NA ŽENY S METASTATICKOU RAKOVINOU PRSU
I při včasné diagnóze rakoviny prsu se až 30 % žen nemoc vrátí, s metastázami přesto mohou prožít kvalitní život
Nezisková organizace ONKO Unie, o. p. s., jejímž hlavním cílem je podpora zlepšení kvality života onkologicky nemocných žen v České republice, zahajuje ve spolupráci s onkology a pacientkami edukativní kampaň nazvanou NEJSEM na odpis. Kampaň podpořily i herečky Dana Batulková a Jitka Smutná, které si samy zahrály onkologické pacientky ve hře Happy End v pražském divadle Rokoko. Kampaň vychází z informací, potřeb a přání pacientek, které ONKO Unie zjistila na základě orientačního dotazníkového šetření v únoru – březnu 2016. I při včasné diagnóze karcinomu prsu se u 30 % pacientek, obvykle nečekaně a i po více než 15 letech, nemoc vrátí ve formě metastatické rakoviny prsu. Jde o nevyléčitelné chronické onemocnění s průměrnou dobou přežití 3 až 5 let, avšak často pacientky žijí i 7 a více let. Na rozdíl od časného karcinomu prsu má metastatická forma rakoviny u široké veřejnosti stigma nemoci, u které pacientka jen „čeká na smrt“. Při vhodné léčbě může ale i žena s touto nemocí žít kvalitní život, starat se o rodinu, být se svými přáteli a věnovat se svým zálibám a koníčkům.
„Tematika časného karcinomu prsu a možnosti jeho prevence je již mnoho let velmi často komunikována směrem k veřejnosti. Bohužel se ale moc nehovoří o ženách s pokročilým stádiem této nemoci, kterým jsou metastázy. Tento propastný rozdíl v komunikaci o různých stádiích rakoviny prsu se bohužel promítá i do celkového přístupu k pacientkám s metastatickou rakovinou prsu, u kterých se obecně předpokládá, že už nemají šanci na kvalitní život. Právě tento mýtus bychom chtěli vyvrátit. I žena s metastatickou rakovinou prsu může žít plnohodnotný život. Chceme se za tyto pacientky postavit a informovat společnost o jejich nemoci a právu na kvalitní život. Zvolili jsme název kampaně „NEJSEM na odpis“, který jasně odkazuje na to, že i tyto pacientky jsou ženy, manželky, matky a zaměstnankyně a chtějí být vnímány jako ostatní,“ říká Mgr. Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie.
Průměrný věk ženy s metastatickým karcinomem prsu je 60 – 70 let, nemoc se ale často týká i mnohem mladších žen, z našeho dotazníku vyplynulo, že řada z nich se stará o nezletilé děti. Z dotazníkového šetření ONKO Unie, na které odpovědělo 137 žen – pacientek s karcinomem prsu z celé České republiky, mj. vyplývá, že polovina dotázaných by o své nemoci chtěla vědět více a polovina by také uvítala další možnosti léčby. 99 % respondentek uvedlo, že považují za důležité, aby měly pacientky informace o své nemoci a největší váhu jako zdroji těchto informací přikládají lékařům a internetu. Za nejpřínosnější aktivity považují ženy fyzioterapii, relaxační cvičení a vzdělávací akce s informacemi o léčbě a léčebném režimu. Podrobné hodnocení výsledků i stále aktivní dotazník pro další odpovědi je k dispozici na webových stránkách ONKO Unie.
„Každý rok je v České republice diagnostikováno na cca 7 000 nových případů rakoviny prsu. Na našem oddělení léčíme zejména mladší pacientky, některé také ve fázi metastatického onemocnění. Každé nemocné se snažíme podle jejího typu zhoubného nádoru i jeho rozsahu a celkového stavu upravit léčebný postup přímo na míru. Navazováním jednotlivých léčebných linií významně prodlužujeme nemocným ženám život, často ve velmi dobré kvalitě. Přesto, že je spektrum léčebných možností u karcinomu prsu opravdu široké, u části pacientek je vyčerpáme, přičemž je nemocná stále v dobrém stavu, často pracuje a stará se o rodinu. Proto vítáme zavádění nových protinádorových léků, neboť ty znamenají zásadní naději nemocných na prodloužení života. Z generalizovaného karcinomu prsu se nyní vlastně stává chronické onemocnění, podobné ve svém trvání například cukrovce, cirhóze jater nebo revmatoidní artritidě,“ uvádí doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.
A Mgr. Petra Adámková z ONKO Unie dodává: „Řada žen i přes toto chronické onemocnění pracuje a žije normální život. Nejsou na odpis, a proto bychom na ně neměli zapomínat, ale zaměřit se na to, jak jim pomoci.“
0 komentářů