odpovídá MUDr. Lucie Betlachová.

1) Paní A.Č se ptá, jak dlouho bude dostávat chemoterapii, když má metastázy do plic a kostí. Rakovinu prsu jí našli lékaři před 3 lety a od ledna t.r. je léčena chemoterapií každé 3 týdny.

Odpověď: Délka podávání chemoterapie při metastázách není určena. Pokud má nějaký efekt (postačí, když se onemocnění nehorší – například kontrolou CT nebo jinou zobrazovací metodou), pokračuje se stále podle tolerance pacientkou. Někdy se po dohodě s pacientkou dají tzv. „lékové prázdniny “ – například přes léto, aby si pacientka odpočinula a třeba jela na dovolenou – a pak se zase pokračuje až do zhoršení (progrese) choroby.


2) Paní L.V. chce vědět, proč její 50 letá maminka s metastázami karcinomu prsu do jater nemůže mít transplantaci jater, když je jinak zcela zdráva.

Odpověď: Transplantace jater je vždy následována imunosupresivní léčbou (tedy potlačující imunitu) a tak není možné provést jí pacientce s rakovinou – zcela jistě by došlo k dalšímu rozvoji rakoviny prsu v jiném orgánu.


3) Paní A.K. se ptá, proč její mamince ozařují mozek při metastázách karcinomu prsu do mozku, když jim ošetřující lékař sdělil, že jí to život nezachrání a ani neprodlouží a maminka teď tráví možná poslední dny v nemocnici.

Odpověď: Metastázy do mozku jsou život ohrožující komplikací a u karcinomu prsu jsou nevyléčitelné. Nicméně ozáření mozku zlepší kvalitu života tím, že předchází nebo léčí úporné bolesti hlavy a zvracení, které u nich je pravidlem. Život možná neprodlouží ale zmírní nebo zcela vymizí bolest hlavy.


4) Paní H.C. chce vědět, proč nemá biologickou léčbu, když má rakovinu prsu a metastázy do plic a její známá dostala biologickou léčbu a zlepšil se její nález.

O: Na tuto otázku je to málo informací. Biologická léčba je v jakémkoliv stádiu určena jen pro ženy, jejichž nádor byl nebo je HER2 pozitivní – a na to se musíte zeptat svého onkologa. Pokud nejste léčena v nějakém Komplexním onkologickém centru (najdete na internetu – zadejte adresu nebo název pracoviště, kde jste léčena), doporučuji konzultovat ještě pracoviště jiné, které je vedeno jako výše zmíněné centrum.


5) Paní M.N. se ptá, zda musí jezdit každý měsíc na infuze do nemocnice při metastázách rakoviny prsu do kostí (lék je Zometa).

O: Zometa je velmi účinný lék při postižení kostí a jinak než infuzně nelze podávat. Každý měsíc se však podává jen 2 roky a pak již jen po 3 měsících. Pokud i to je pro Vás moc často, požádejte o jiný, podobný lék v tabletové formě, existuje jich několik.


6) Paní P. R.: Mám rakovinu prsu s metastázami do uzlin na krku a v hrudníku a lékař mi nabízí účast ve studii místo chemoterapie, kterou by mi jinak dal. Bojím se, že budu „pokusným králíkem“.

O: Pokud Vám nabídl lékař možnost zúčastnit se studie, doporučuji se zúčastnit. Metastatický karcinom prsu zatím umíme léčit ale nikoliv vyléčit. Každý nový lék je šancí, že to bude právě ten „správný“. Účast ve studii je dobrovolná a pokud se Vám nebude chtít, vždy bez sankcí či nějakých nepříjemností ji ukončíte sama. A standartní léčbu můžete absolvovat potom. Zkuste to!


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..