V Miláně 12. 9. 2011 proběhlo setkání pacientských organizací zaměřených na rakovinu ženských orgánů.

V dopolední části semináře se měly možnost představit jednotlivé pacientské organizace. Vzhledem k tomu, že naše organizace s tímto tématem teprve začíná, ONKO Unie přednášku neměla.

První přednášku měla paní Karen Orloff Kaplan z Washingtonu. Hovořila o programu pro ženy s rakovinou ovarií. V její organizaci se věnují ženám, které potřebují pomoci v každodenním životě: při léčbě, s legislativou apod. Mají za tímto účelem dobrovolnice, které se pacientkám věnují. Jako další uvedla, že mají zavedený program na klinické studie, kde spolupracují pacienti s odborníky a diskutují o tom, co je nového v léčbě.

Dále pak mají program tzv. kulatý stůl, kde se setkávají odborníci/lékaři, pacienti, zástupci pojišťoven a politici. Účelem je diskutovat potřeby pacientů.

Zástupkyně španělské pacientské organizace hovořila o programech pro ženy, které zahrnují semináře psychologickou podporu, sociální téma a „spirituální“ téma. Každý z těchto seminářů trvá cca 2 hodiny a může se zúčastnit každá žena. Dále informovala o navázání spolupráce s gynekology a také o návštěvách v nemocnicích u pacientek.

Irina Morkovkina z Moskvy hovořila o programu „Movement against cancer“, kde jsou také zapojeni pacienti, lékaři a rodinní příslušníci.

Dále pak organizují „World cancer day“, kterého se zúčastní zhruba 300 pacientů.

Všechny tyto příspěvky byly pro mě přínosné a inspirativní.

Dále jsme v odpolední části diskutovali materiály pro ženy s rakovinou ovarií a také informační letáky zaměřené na tuto diagnózu.

Tato část byla pro mě velmi zajímavá, protože to je právě to co nyní připravujeme v naší organizaci – informační materiály o této diagnóze.

V neposlední řadě se hovořilo o práci specializovaných sester na odděleních pro pacientky s rakovinou ovarií.

Diskutovali jsme o významu sociálních sítí.

Dvě přednášky byly také věnované klinickým zkoušením.

Velkým přínosem pro mě bylo setkání s českými odborníky – lékaři, kteří se věnují onkogynekologii.  Měla jsem možnost osobně poznat pana primáře Chovance z MOÚ, pana primáře Ševčíka z Ostravy, pana doktora Ferance z MOÚ, pana doktora Pluta z Motola, pana doktora Kláta z Ostravy a pana doktora Škapa z Motola.

Závěrem bych chtěla říci, že seminář a výše zmíněná setkání byla pro mě užitečná a inspirativní do další práce v organizaci.

Děkuji společnosti ROCHE, že mi tuto zkušenost umožnila.

 

Janetta Bogdanová

Ředitelka ONKO Unie, o.p.s.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..