Česká republika pokračuje v podpoře aktivní účasti pacientů na vzdělávání v oblasti vývoje léčiv prostřednictvím vzdělávacího programu EUPATI (Evropská pacientská akademie pro terapeutické inovace).
Záštita ministra zdravotnictví
Tento prestižní celoevropský vzdělávací projekt se v tuzemsku konal poprvé v roce 2024 a zaznamenal velký úspěch jak ze strany pacientů, tak zástupců pacientských organizací, kterých se přihlásilo sedmnáct. V únoru až březnu tohoto roku se pod záštitou Ministerstva zdravotnictví koná druhý ročník, který kromě teoretické výuky zahrnuje i praktická cvičení umožňující aplikaci získaných znalostí.
Cílem EUPATI je zvýšit dostupnost lékařských informací pro zástupce pacientů, a tím i pro pacienty samotné. Pomůže jim porozumět výzkumu a vývoji léčiv, díky čemuž k němu budou schopni kompetentně přispívat. Na zlepšení informovanosti pracuje prostřednictvím školení, které se skládá ze šesti modulů. Ty se postupně věnují celému procesu – od objevu léku přes jeho studie a neklinické testování až po hodnocení zdravotnických technologií.
„Význam zástupců pacientů, kteří lépe rozumějí výzkumu, vývoji a cenotvorbě léčiv, bude nabývat na důležitosti jakožto významná součást a poradní hlas v rozhodovací praxi lékových agentur,“ uvedl na slavnostním zahájení 5. února Tomáš Boráň, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
ONKO Unie a EUPATI
Jednou z významných osobností programu, první českou účastnicí originálního školení v angličtině a iniciátorkou české národní platformy EUPATI (Czech EUPATI National Platform) je ředitelka ONKO Unie Petra Adámková. Její zkušenosti s EUPATI ukazují, jak může vzdělání v oblasti farmaceutického výzkumu obohatit pacientské organizace a zlepšit spolupráci s odborníky. „Program EUPATI nám umožnil získat hlubší vhled do toho, jak vznikají nové léčebné možnosti. Dává nám nástroje k tomu, abychom se aktivně podíleli na rozhodování o nových terapiích a chránili tak zájmy pacientů,“ uvedla.
Na fotografii zleva na zástupci organizací Hlasu onkologických pacientů na školení EUPATI 5. 2. 2025: Ilona Mančíková, Moje plíce, Petra Vejtrubová, LYMFOM HELP, Jindřiška Palečková, Petra Adámková, ONKO Unie, Šárka Slavíková, Amelie & garantka modulů Lenka Součková, MUNI, CZECRIN Academy.
Pilíře spolupráce
Tento program je založen na spolupráci mezi třemi klíčovými pilíři: pacienty, akademickou sférou a farmaceutickým průmyslem, což umožňuje efektivní výměnu informací a zkušeností mezi všemi zúčastněnými stranami. Díky jejich spolupráci pak vzniká nejefektivnější vzdělávání pro pacienty v celé Evropě. Na přípravě školení se proto kromě sítě CZECRIN (Czech Clinical Research Infrastructure Network) podílí i Státní ústav pro kontrolu léčiv a členské společnosti Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Seznam úspěšných absolventů české verze školení EUPATI naleznete na webové stránce Akademie pacientských organizací (APO).
Program v angličtině je zdarma k dispozici na webu EUPATI, zahrnuje 6 modulů.