O co se jedná? Jak již název napovídá, jde o podcasty a videa na téma rakovina prsu.
Videa můžete najít na Youtube kanále ONKO Unie, podcasty na Spotify a v dalších platformách.

V současné době je pro lékaře velmi důležité znát molekulární charakteristiku každého jednotlivého nádoru. Léčba se totiž nyní určuje „na míru“ každé jednotlivé pacientce, říká se tomu personifikovaná léčba.

Použijeme-li příklad z běžného života, každá pohybová činnost a příležitost vyžaduje speciální obuv – do divadla lodičky, na ples taneční boty, na běhání sportovní boty, na lyže přezkáče… Na každou nohu je také potřeba jiná velikost obuvi, jiná šířka a tvar boty, jiná vložka.

Stejně je to s onkologickou léčbou; individuálně se musí přizpůsobit každému nádoru.

Personifikovaná léčba na každý známý subtyp nádoru prsu je dostupná pouze v Komplexních onkologických centrech (KOC), která disponují multidisciplinárními týmy pro diagnostiku a léčbu rakoviny prsu.

Správná diagnostika = správná léčba ušitá na míru

To je také důvod, proč v každém dílu našeho OnkoCastu naleznete informace, které mohou být tou „správnou botou“ právě pro VÁS!


OnkoCast # 5 – Cesta pacientky s karcinomem prsu

Jaké jsou důležité momenty na cestě ženy, která onemocnění karcinomem prsu? Jak je možné onemocnění odhalit? Jak dlouho trvá diagnostika a samotná léčba a kdy je možné říct, že došlo k vyléčení? Odpovědi na tyto a další otázky dává v páté epizodě OnkoCastu MUDr. Martina Zimovjanová, Ph.D., primářka Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Ptala se Nikol Pazderová, manažerka projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu. Pokud vás zajímají další podrobnosti o cestě pacientky s rakovinou prsu, můžete si stáhnout brožuru spolku Hlas onkologických pacientů na https://hlaspacientu.cz/cesta-pacienta/


OnkoCast # 4 – Léčba nádorů prsu podle jejich subtypů

V minulé epizodě jste mohli slyšet, jaké vlastnosti nádorů je potřeba laboratorně vyšetřit pro správné zacílení léčby. V tomto díle na téma navazujeme – přední česká onkoložka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.,  vysvětluje, jaké jsou v současnosti nejlepší léčebné možnosti pro jednotlivé subtypy nádorů dle jejich imunohistochemických a molekulárně-genetické vlastností a toho, zda se jedná o časné, pokročilé nebo metastatické onemocnění. 


OnkoCast # 3 – Subtypy nádorů prsu z pohledu onkologa a patologa

Třetí díl OnkoCastu patří konverzaci mezi dvěma lékaři: onkoložkou MUDr. Katarínou Petrákovou, Ph.D., a patologem prof. MUDr. Alešem Ryškou, Ph.D. Dozvíte se od nich, že stejně jako každá příležitost vyžaduje speciální obuv – do divadla lodičky, na výlet zase pohorky – tak i léčbu karcinomu prsu je potřeba přizpůsobit konkrétnímu nádoru. Poslechněte si, co vše a jak zjišťují onkolog a patolog před zahájením samotné léčby, aby bylo možné ji precizně zacílit.


OnkoCast # 2 – Psychoterapie pro onkologické pacientky a jejich blízké

V této epizodě OnkoCastu hovoří Mgr. Martina Chmelová o tom, jak může ženám s onkologickým onemocněním pomáhat psychoterapie. Dotkli jsme se toho, co ženy po vyslechnutí diagnózy prožívají a co jim mohou nabídnout jednotlivé typy psychické podpory. Vysvětlili jsme si také rozdíly v prožívání těžké situace u pacientek a jejich blízkých a to, jak se liší služby psychoterapeuta, psychologa a psychiatra. Martina působí v neziskové organizaci Alfa Human Service, která podporuje pečující o děti se zdravotním postižením, dlouhodobě nemocné a seniorní rodiče. Více na www.alfahs.cz


OnkoCast # 1 – Pohyb pomáhá onkologickým pacientkám v akutní léčbě i po ní

Pozvání do prvního dílu našeho podcastu přijala profesorka Petra Tesařová, Veronika Blahuta a Olga Vít Krumpholzová. Hovoříme o tom, jak onkologickým pacientkám pomáhá pohybová aktivita. Poslechněte si, proč je pohyb důležitý v každé fázi onemocnění, jak zvolit vhodnou aktivitu právě pro sebe, kde začít a jak si udržet motivaci. Informace o programu Kondicí proti rakovině najdete také na www.projekt35.cz


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..