Odstartovala kampaň CHRPA pečujícím 2022
V červnu odstartoval již 4. ročník kampaně na podporu pečujících CHRPA pečujícím 2022. Letošní ročník je opět věnován fotografiím chrp, symbolu pečujících. Cílem celé kampaně je zvýšit povědomí o existenci a důležitosti neformální péče v naší společnosti.
ONKO Unie je členem platformy Podpora pečujících.
Proč zrovna chrpy?
Důvodem je podobnost chrpy s pečujícími. Tato květina roste na mnoha místech, volně u cest i v polích, kde je často slabá a přehlédnutá. Zároveň ji však můžeme nalézt také v zahradách. Tam o ni lidé pečují, starají se o ni a chrpa je silnější a odměňuje se velkými květy. Stejně tak je tomu i s pečujícími; ti, kterým se včas dostane podpora a pomoc, dokážou zůstat silnými, pomáhat a předávat svoji energii svým blízkým.
Logo chrpy vytvořila Anna Niklová.
Jak se zúčastnit?
Vyfoťte chrpu, kdekoli si jí všimnete. Fotku sdílejte na sociálních sítích pod #chrpapecujicim a #dekujemepecujicim nebo pošlete na info@alfabet.cz až do 30. 8. Ze všech letošních chrp organizace udělá novou koláž, kterou virtuálně pošle všem pečujícím 2. října na Den pečujících.
O pečujících
Odhad počtu neformálně pečujících v ČR: 1, 3 milionu osob
Pečuje přibližně každý pátý občan ČR
Co pečující potřebují?
– Srozumitelné a ověřené informace
– Operativní zaučování, jak se nejlépe věnovat péči
– Potřebné pomůcky umožňující pečovat doma
– Terénní a ambulantní služby
– Finanční zabezpečení
– Podporu a pomoc
– Společenské uznání statusu pečujícího
– Pečující nejsou cílovou skupinou žádné existující služby, a tudíž pro ně nejsou žádné finance na platbu potřebných podpůrných služeb
– Pečujícím se vždy mění celý rodinný systém a situace dopadá na všechny členy rodiny
– Pečující jsou často vystaveni náročnému propojení péče a výkonu své profese
– Je třeba myslet i na posílení psychické stability pečujícího – potřebují naši podporu a pomoc
Neformální péče v ČR
Téměř 20 % Čechů pomáhá v domácím prostředí svým rodinným příslušníkům a blízkým osobám, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nejsou samostatní a soběstační. Nejčastěji se pečující starají o své nemohoucí rodiče, ale pomoc potřebují i děti a dospělí, kteří jsou chronicky nebo vážně nemocní. Péči potřebují také lidé s postižením či blízcí se závažnějšími zdravotními nebo psychickými problémy. Pečující na rozdíl od profesionálních asistentů či zdravotníků svou práci dělají bez jakékoliv kompenzace a podpory, bez nároku na odměnu a mnohdy při práci, která je skutečně živí. Definice neformálních pečujících není doposud legislativně ukotvena.
Sborník Neformální péče v teorii a praxi ke stažení
Organizace Alfa Human Service, z. s. od roku 2000 podporuje dlouhodobě pečující
o osoby blízké, konkrétně dlouhodobě nemocné a seniory a rodiče s dětmi se zdravotním postižením. Zároveň provozuje informační portál www.alfabet.cz pro pečující.
0 komentářů