Svět bojuje s koronavirem, mnozí lidé navíc i s jinými zabijáky.
Podpořte Světový den rakoviny vaječníků, který připadá na 8. května! 

Sdílejte svoji fotku na sociálních sítích s gestem #FingersCrossed, které říká:
Držím palce všem ženám, které bojují s rakovinou vaječníků!

Ovariální karcinom neboli zhoubné onemocnění vaječníků je velmi zákeřné onemocnění. Symbolem boje proti tomuto „tichému zabijákovi“, jak se onemocnění také říká, je tyrkysově modrá stužka.

Nádor vaječníku je ročně diagnostikován u 20 žen na 100 000, což řadí Českou republiku na 11. místo v Evropě. Počáteční fáze nemoci jsou obvykle bezpříznakové, většina případů je odhalena až ve III. a IV. stádiu, kdy je nádor rozšířený mimo oblast pánve. „Nádory vaječníků se vyznačují časným šířením v oblasti dutiny břišní. Je to jako když fouknete do odkvetlé pampelišky,“ popisuje specifické chování rakoviny vaječníků prof. MUDr. David Cibula, CSc., FCMA, vedoucí lékař Onkogynekologického centra VFN Praha a člen Education and Guidelines Committee Evropské společnosti gynekologické onkologie (ESGO).

Právě na zvětšující se objem břicha, tedy pocit malé sukně, si stěžuje velké procento pacientek jako na jeden z prvních příznaků.

#BRCANEJSOUJENPRSA

Dobrou zprávou jistě je, že výskyt rakoviny vaječníků v české populaci během posledních 15 let mírně klesá. Díky špičkovému výzkumu také už víme velmi důležitou informaci: riziko vzniku nádoru významně ovlivňuje genetika, konkrétně mutace genů BRCA1 a BRCA2. BRCA pozitivní, tedy nesoucí tuto mutaci, je každý 750. Čech. Tato mutace je považována za závažnou genetickou poruchu, dramaticky totiž zvyšuje riziko propuknutí některých nádorových onemocnění. Především jde o rakovinu vaječníků, k níž jsou nositelky mutace náchylnější až 30x, u rakovinu prsu pak jde o desetkrát vyšší riziko.

V léčbě i ve výzkumu nových léčebných možností patří Česká republika ke světové špičce, podílí se na definici a schválení světových léčebných postupů, zlepšení chirurgické léčby, ale i vývoji doplňkové imunoterapie. Prostřednictvím osobních setkání pacientek s odborníky, medializace tématu i přípravy podrobných edukačních materiálů usilují Nadační fond HIPPOKRATES a ONKO Unie o lepší informovanost žen a zvýšení komplexní kvality péče.

Děkujeme všem, kteří nás už podpořili!!

A kdo všechno se stará o pacientky s nádorovým onemocněním vaječníků?

Více na www.facebook.com/onkounie

https://www.facebook.com/nadaceHippokrates

https://www.instagram.com/onko_unie 

#BRCA #BRCAnejsoujenPRSA #WOCD #FingersCrossed #masks4all