ří je celosvětově označováno jako měsíc osvěty a edukace o onkogynekologických diagnózách, tedy zhoubných onemocnění děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Onemocnění rakovinou se obecně označují stužkou a každý typ nádoru má svoji barvu. Onkogynekologické diagnózy mají fialovou a tak vzniklo FIALOVÉ ZÁŘÍ.

Po celém světě je 20. září také ustanoveno jako Den onkogynekologických diagnóz a vzhledem k tomu, že anglický překlad je “Gyne-Oncology”, vznikl GO DAY.

V rámci GO DAY proběhne 20. 9. v 10 hodin tisková konference v největším
Onkogynekologickém centru v ČR (Všeobecná fakultní nemocnice v Praze)
za přítomnosti ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha. Účast potvrdil
i prof. David Cibula a jeho kolegové, špičkoví onkogynekologové.

Tématem tiskové konference budou především možnosti prevence zhoubného onemocnění děložního čípku, kterými jsou očkování proti HPV (lidskému papilomaviru) a pravidelný gynekologický screening s HPV DNA testací. Věříme, že se nám postupně podaří přispět ke snížení počtu diagnostikovaných žen na minimum, stejně jako se to podařilo např.
v Austrálii, kde je karcinom děložního hrdla již raritním onemocněním.

Nejdůležitější ale je potřeba vyzvednout důležitost pravidelných
gynekologických prohlídek v KAŽDÉM věku ženy.

V České republice značně klesá počet žen, které chodí na pravidelnou gynekologickou prohlídku po 60. roce věku, na screening jednou ročně jich dorazí podle údajů z ÚZIS jen 30% z nich. Přitom toto onemocnění je nejčastěji diagnostikováno právě v tomto věku. V České republice tak ročně
bohužel zemře 400 žen na onemocnění, kterému je téměř ze 100% možné předcházet prevencí.

V 11 hodin je potom plánován start Fialové cyklojízdy na podporu onkogynekologických pacientek z Albertova po cyklostezce do Modřan. Na cyklojízdu je potřeba se zaregistrovat na stránkách ONKO Unie (zde pod článkem) , účast je zdarma, trasa není náročná, fialové tričko vítáno.

Začátku cyklojízdy se plánuje zúčastnit i ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.

Pokud nemáte vlastní kolo, můžete využít rekola, kde nyní máte 10 jízd zdarma výměnou za registraci. Návod, jak si registraci udělat i kolo odemknout najdete na webu.

Zde si můžete stáhnout celou zprávu o GO DAY 2019

 

Partneři akce:

       

           


1 komentář

Hana Splavcová · 5 září, 2019 v 08:44

Na svou statečnou kamarádku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..