Ve dnech 21. – 23. listopadu letošního roku jsem se zúčastnila cesty do Evropského parlamentu. Tuto studijní cestu uspořádal poslanec Evropského parlamentu MUDr. Cabrnoch / ODS/. V autobuse bylo 10 účastnic za Onko Unii, zbylá místa obsadila vysokoškolská a středoškolská mládež z celé republiky. O nás, ženy za OnkoUnii se starala paní Jindřiška Palečková, o celý autobus asistentka pana poslance Eva Moravcová. Organizaci a péči o nás jsme společně zhodnotili jako bezvadnou.

Program naší cesty byl bohatý, jedna část navazovala na druhou, dokonce jsme někdy nabrali malé zpoždění. Ovšem hlavní část naší cesty se odehrávala v Evropském parlamentu. Na mě udělala dojem už architektura budovy Evropského parlamentu. Známe ho z televize, hlavně kruhové nádvoří s globusem uprostřed. Budova je vystavěna nad řekou, spojena mostem s administrativními budovami na druhém břehu.

V parlamentu jsme se zúčastnili diskuse s poslancem MUDr. Cabrnochem. Tady se myslím mnohým dostalo nových informací o organizaci i úkolech parlamentu. Studenti měli zajímavé, dobře formulované otázky a všechny byly zodpovězeny. Po té jsme se zúčastnili přímo jednání parlamentu a diskuze o problémech s fotovoltaickými elektrárnami. No, bylo o čem přemýšlet, také u nás doma se o problému často diskutuje.

Oběd v parlamentu a pak cesta lodí kolem starého Štrasburku byly moc příjemné, zvlášť, když celé odpoledne svítilo slunce. Štrasburk je staré město, založeno ještě Římany, v běhu času se stalo protestantským i katolickým centrem regionu. Mnohokrát se obyvatelé museli smiřovat s posunováním hranice buď na východ do Německa, buď na západ do Francie. Proto je charakter města i obyvatel hodně poznamenán německým vlivem.

To jsme měli poznat večer v restauraci Le Gruber, kde bylo tradiční alsaské menu. Musím přiznat, že nejen na mě toho bylo trochu mnoho. Ale bylo to výborné!

Samostatnou kapitolou pro mne byla katedrála. Už jsem jí sice viděla, ale dojem byl opět kolosální. V odpoledním podzimním slunci měla věž zlatou barvu, uvnitř už postavený obrovský betlém, na rozdíl od těch našich zasazen do původního prostředí a svým uspořádáním naznačoval spíš život Krista.

Na závěr mohu asi nejen za sebe říct, že mi cesta v mnohém otevřela oči, co se týče Evropské Unie. Děkuji panu poslanci za příjemné přijetí i snahu naplnit cestu smysluplně. Pro nás a určitě i pro přítomnou mládež to bylo moc užitečné.

Eva Mžourková, Teplice 25.11.2012

Další informace o návštěvě také zde.

OU a MUDr. Milan Cabrnoch v Evropském parlamentu


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..