04.05.2009 09:40
Zdroj: MfD
Autor: Bohdana Jarošová

V laboratořích motolské nemocnice vyrábějí látku proti rakovině. Jde o unikátní metodu, na které pracovali deset let. Mají již první úspěšně léčené pacienty. Nyní díky prestižnímu časopisu Clinical Immunology o ní ví celý svět.

V laboratořích motolské nemocnice vyrábějí látku proti rakovině. Její výroba může začít ve velkém

Praha – Nejdříve viděli lékaři svůj úspěch pod mikroskopem, stejně úspěšné byly pokusy na lidských buňkách v laboratoři, překvapivé výsledky má i jejich první pacient.
Novou vakcínu, která dokáže zastavit rakovinu, už rok vyrábějí v superčistých laboratořích pražské nemocnice v Motole. Ale až teď, v dubnovém čísle prestižního lékařského časopisu Clinical Immunology, se o ní dozvěděl celý svět. „Nyní připravujeme žádost pro klinické zkoušení,“ říká přednostka Ústavu imunologie motolské nemocnice a 2. lékařské fakulty Jiřina Bartůňková, která výzkum vede. Jde o unikátní metodu, na které Češi pracovali deset let. Jejich prvním pacientem byl jeden ze zaměstnanců fakulty.
„Začali jsme léčit kolegu, který prodělal rakovinu prostaty. K nám se dostal až ve stadiu, kdy mu lékaři už prakticky nedávali naději. Má za sebou rok léčení a jeho stav je stabilizovaný. Nádor se dál nerozvíjí,“ říká Bartůňková.
Vakcína zabírá podle studií provedených dosud celosvětově na řadu nádorů – při léčbě melanomu, střeva, vaječníku nebo leukemie. „Především u těch nádorů, o nichž víme, že se vracejí. Terapie používané v onkologii sice většinu nádorových buněk zlikvidují, ale přesto jich občas nepatrné množství zbude. Právě z těch zbylých buněk se může za nějaký čas vyvinout nový nádor,“ říká Radek Špíšek, který studoval tuto problematiku na Rockefellerově univerzitě v New Yorku. Až ve chvíli, kdy hrozí, že se rakovina vrací, začínají lékaři s léčbou nádorovou vakcínou.

Vakcína z vlastního nádoru Jak funguje?
Nádor si roste a imunitní systém ho nevidí. Smyslem léčby je tedy naučit buňky, jak rakovinu rozpoznat. Pro každého pacienta se tak musí vakcína „ušít na míru“, z jeho vlastních buněk a jeho vlastního nádoru.
„Vypadá to tak, že od pacienta, který má nádorové onemocnění, vezmeme krevní buňky i část nádoru. Z buněk vypěstujeme specifické buňky, které mají výbornou vlastnost nádor vyhledávat, a v téže zkumavce je smícháme s nádorem. Pomocí chemických látek probudíme tyto buňky, aby začaly s nádorem bojovat,“ vysvětluje Daniela Rožková, vedoucí superčistých laboratoří, kde se vakcína připravuje.
Aktivní buňky tak najdou nádor a jako prstenec jej obklopí. Někdy ho sice nezničí úplně, ale nádor už se nemá šanci rozvíjet a stav pacienta se tak na dlouhou dobu stabilizuje.
Velkou výhodou léčby je, že nemá žádné vedlejší účinky jako například chemoterapie, která výrazně devastuje organismus. Pacient nehubne, neztrácí vlasy ani mu nebývá špatně. „U melanomu se někdy odbarví na různých místech těla kůže, zmizí část pigmentu. To je ale vše,“ říká Bartůňková.
Na podobném principu vyvíjejí vakcíny proti rakovině i některé laboratoře v Evropě. V České republice ji motolská nemocnice připravuje jako první.

Lék pro nevyléčitelné nádory
Postup je časově i technicky náročný, a tak v superčistých laboratořích vyrobí jednu vakcínu týdně. „Za rok jsme schopni udělat asi padesát vakcín, i když zvýšíme tempo na maximum, může to být dvojnásobek. Teď už je ale výzkum ve stadiu, kdy výroba vakcíny může běžet ve velkém. Brzdí ji jen kapacita laboratoří a omezené finanční prostředky,“ říká přednostka.
Její klinika tak už jedná s biotechnologickou firmou, která by mohla ve výrobě vakcíny pokračovat ve větším počtu. Podmínkou je zcela nadstandardní hygienické vybavení – do superčistých prostor může výzkumník pouze ve speciálním nepropustném obleku.
Jedna vakcína pacientovi vystačí na celý rok. „Injekce se dávají zhruba po šesti týdnech, roční léčba vyjde asi na sto tisíc korun,“ říká přednostka. I když se částka zdá na první pohled astronomická, není to tak. V Česku se některé druhy injekcí například v biologické léčbě pohybují v mnohem vyšších částkách.
Už v těchto dnech nemocnice připravuje návrh, aby výlohy za léčbu nádorovou vakcínou hradily zdravotní pojišťovny.
Na klinické zkoušení nové vakcíny budou vybráni pacienti podle určitého klíče. „V této fázi výzkumu bohužel ještě nejde, aby se nám lidé sami hlásili,“ říká přednostka. Ale už teď má rozmyšleno, komu budou injekce pomáhat nejdříve.

„Snažíme se do plánu zahrnout zejména pacienty s nádory po klasické léčbě, u nichž ze zkušeností víme, že se prakticky ve všech případech vrátí. Tam má vakcína šanci na nejvyšší účinnost. Do budoucna se zaměříme také na dětské nádory, například neuroblastom, což je zhoubný nádor, který se málokdy podaří vyléčit. Takto nemocné děti nemají dnes moc šancí,“ říká Špíšek.

***

* Jak léčba funguje

Pro každého pacienta se musí vyrobit vakcína na míru, z jeho vlastních buněk a jeho vlastního nádoru. Z krevních buněk v laboratoři vypěstují lékaři specifické buňky, které dokážou nádor vyhledat. Ty pak smíchají s nádorovými buňkami a chemickými látkami je „donutí“ k vyšší aktivitě. Tyto buňky v těle pacienta nádor snadno vyhledají, obklopí jej a nedovolí mu dál růst.
MfD, Bohdana Jarošová

 

Zdroj:

http://www.tribune.cz/clanek/6043-vakcina-ktera-zastavi-nador

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..