Rakovina prsu

Pink Ribbon

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen – ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku kolem šesti tisíc, tj. přibližně každá tisící žena. Prsní nádory jsou příčinou úmrtí u 3,6 % žen naší populace.

Happening Vyšehrad

Onko Unie je součást platformy Hlas pacientek spolu s Aliancí žen s rakovinou prsu, Amelií, Dialogem Jessenius a Průvodcem pacienta.

http://www.hlaspacientek.cz/

V pátek 12. 10. 2018 si všechny organizace připomněly Mezinárodní den metastatické rakoviny prsu na pražském Vyšehradě jako bájném místě silných žen. Děkujeme za účast i doc. MUDr. Zikánovi, přednostovi Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, který přišel pacientky pozdravit!

Podpora pečujících

Onko Unie se stala členem platformy Podpora pečujících a společně s dalšími organizacemi spouštíme mediální kampaň na podporu pečujících! Pro některé celý svět, pro ostatní neviditelní. S tímto mottem budeme usilovat o přiblížení problematiky pečujících veřejnosti. Pečující dělají obětavou a nepostradatelnou práci. Pro řadu lidí jsou ale prakticky neviditelní. Chceme to změnit a zároveň jim poděkovat. To, co dělají, je dlouhodobě přehlíženo, a přitom se péče o někoho potřebného týká zhruba 20 % Čechů. S kým do toho jdeme: tvoříme platformu Podpora pečujících společně s Alfa Human Service, Asociací rodičů a přátel zdravotně postižených dětí ČR, Klára pomáhá, Unií pečujících. Kampaň podporuje NF Avast, děkujeme!

www.pecujicim.cz


Jak překonat bariéry v dostupnosti léčby - duben 2018

4. dubna 2018 jsme rozdávali na třech místech v Praze zájemcům naši novou brožuru Jak překonat bariéry v dostupnosti léčby. Brožuru od nás převzal i náměstek ministra zdravotnictví prof. Prymula, kterému moc děkujeme za podporu! Jaké bariéry v dostupnosti léčby vidíte Vy? Napište nám, budeme moc rádi!

Jak překonat bariéry v dostupnosti léčby

Onko Unie uspořádala 1. 3. 2018 setkání s odborníky a médii na téma Jak překonat bariéry v dostupnosti léčby. Ve spolupráci s pacientkami, odborníky medicínského práva i farmakoekonomy jsme připravili brožuru se stejným názvem, kterou si můžete stáhnout na našem webu.

Cílem brožury je seznámit pacient/ky s existencí a možnostmi §16, který je pro ně řešením “TADY A TEĎ”. Víme, že tato záležitost není systémová, rádi bychom ale přispěli k tomu, aby co nejvíce lidí mělo možnost kvalifikovaně debatovat o možných alternativách při plánované změně stávajícího systému.
Výzkum zkušenosti s karcinomem prsu

HLEDÁME ÚČASTNÍKY DO VÝZKUMU ZKUŠENOSTÍ ŽEN S KARCINOMEM PRSU

Získaná data přispějí ke vzniku nového tematického bloku o zkušenostech s žen karcinomem prsu na stránkách Hovory o zdraví (https://hovoryozdravi.cz/karcinom-prsu/). Hovory o zdraví je neotřelý projekt, který nabízí „spolehlivé informace o zdraví pro pacienty od pacientů“ (https://hovoryozdravi.cz/).

Hledáme ženy starší 18 let, z různých částí ČR - přijedeme za Vámi (zejména Karlovarský, Liberecký, Plzeňský, Středočeský, Budějovický, Jihlavský kraj) v jakémkoliv stadiu (I., II., III., IV. stadium, metastatické onemocnění) a v jakékoliv fázi onemocnění (právě diagnostikované, v léčbě, v remisi).

Do výzkumu se můžete přihlásit vyplněním vstupního formuláře: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc-BkNyVrIY_Uxmvym1xSG1VIiq4vhCxGRlzTpYa7Cn57FsnQ/viewform V případě dotazů můžete kontaktovat Kristýnu Annu Černíkovou na emailu kristyna.cernikova@oushi.upol.cz.

Pokud znáte někoho s touto diagnózou, dejte mu o nás vědět. Budeme také rádi, když tuto výzvu budete sdílet.

Děkuji moc a přeji pěkný den.

Se srdečným pozdravem,
Kristýna Anna Černíková

Mezinárodní den metastatické rakoviny prsu

13. říjen je Mezinárodním dnem metastatické rakoviny prsu

HAPPENING “HLAS PACIENTEK NA VYŠEHRADĚ"

Platforma nezávislých neziskových organizací věnující se potřebám pacientek s metastazujícím onkologickým onemocněním prsu „Hlas pacientek, jejímž členem je i Onko Unie se k tomuto dni poprvé připojila a 13. října 2017 uspořádala v pravé poledne symbolický happening na Vyšehradě.

Cílem akce bylo informovat veřejnost o vzniku platformy Hlas pacientek, upozornit na problematiku metastatické rakoviny prsu a vyjádřit podporu ženám s touto chronickou nemocí.

Happening k Mezinárodnímu dni metastatické rakoviny prsu proběhl v parku na Vyšehradě, na území Královské a knížecí akropole, na místě, kde Libuše věštila slávu Praze. Symbolicky jsme tak chtěli vyjádřit naději, že platforma Hlas pacientek bude úspěšná v řešení problémů pacientek s metastatickou rakovinou prsu.

A víte, proč právě růžová, zelená a modrá? Při vyhlášení Mezinárodního dne metastatické rakoviny prsu byly určeny jako barvy této nemoci: obvyklá růžová + modrá naděje a zelená jako symbol života.
Děkujeme Adéle, která ztvárnila naši současnou “mýtickou bytost”!!

Podpis memoranda

Praha, 15. června 2017 – "Zajištění dostupné moderní léčby, zdravotních pomůcek a návazné zdravotní péče nebo potřeba zlepšení systému sociálních dávek pro pacientky s diagnózou metastatického stádia rakoviny prsu. Celkem sedm požadavků je obsahem memoranda, které koncem května podepsaly organizace sdružené pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu. Společně chtějí jednat se zástupci státní správy, politické scény, zdravotních pojišťoven i se zástupci odborné lékařské společnosti a upozornit je na aktuální problémy žen s nevyléčitelnou nemocí."

Celou tiskovou zprávu i memorandum si můžete stáhnout a přečíst na odkazu níže.

KroKus zdraví 2017


Chodíte, běháte, jezdíte na kole – zkrátka hýbete se?

Podělte se s námi o Vaše oblíbené trasy, zážitky, fotky a hlavně o počet kilometrů!

Chcete soutěžit sami nebo v týmu nebo si jen tak porovnat Vaše pohybové aktivity s ostatními?

Není nic lehčího – připojte se k 1. ročníku našemu projektu KroKus zdraví. Co to znamená? Pro někoho “Krok – kus zdraví”, pro jiného “Krok ku zdraví” a jiný určitě najde ještě další význam.

Jde nám ale o jediné: o POHYB v jakékoli podobě. Jdete do obchodu pěšky místo autobusem? Vyjdete schody a zapomenete na výtah? Vše se počítá a sčítá!

Pohybová aktivita je efektivní nejen v prevenci, ale i v léčbě onkologickéch onemocnění. Níže si můžete stáhnout letáček s pohybovým desaterem - důležité pro všechny, kdo chtějí začít s pohybem.

Slavnostní “výšlap” projektu je 14. 7. 2017 v rámci Ride4Women – cyklojízdy na podporu prevence rakoviny děložního čípku.

Jak se zapojit?

Zaregistrujte se jednoduše na našich webových stránkách www.onko-unie.cz pomocí jednoduchého formuláře:

1. jako jednotlivec

2. jako tým: tým může mít max. 4 členy a budeme rádi, když budete soutěžit např. i jako rodina společně se svými blízkými

Vyplňte jméno nebo přezdívku, e-mailový kontakt a každý měsíc počet zdolaných kilometrů.

Zapojte se do soutěže zde!

Kdy sbírat kilometry?

Čas na to budete mít od 14. července do 14. září 2017.

Co je cílem?

Během doby projektu budou členové každého týmu nebo jednotlivci sledovat a zapisovat kilometry, které ušli, najeli na kole nebo uběhli – počítá se jakýkoli aktivní pohyb.

Současně budeme rádi, když nám pošlete tipy na zajímavé trasy pro Nordic walking, které bychom následně ve spolupráci s VŠTJ Medicina prošli a zpracovali jejich charakteristiku z pohledu lékaře a s nutričním komentářem. Všechny tipy a fotky posílejte na adresu: info@onko-unie.cz

Kdo vyhraje?

Počítají se všechny kategorie zvlášť – tedy jednotlivci a týmy podle počtu členů (tj. porovnávat se budou zvlášť týmy s 2 členy, 3 členy a 4 členy). V říjnu proběhne slavnostní vyhlášení vítězů, odměnu ale dostane každý účastník! Jakou konkrétně si necháme jako překvapení, abyste se měli na co těšit :)!

Těšíme se na Vaše zážitky i fotky z výletů, které budeme sdílet na Facebooku.

Na září plánujeme společnou vycházku s VŠTJ Medicina, tak nastartujte svaly a krásné léto!

Tým Onko Unie

Výsledky dotazníkové kampaně 2016

V únoru a březnu 2016 se Onko Unie obrátila na ženy – pacientky s karcinomem prsu v celé České republice pomocí orientačního dotazníkového šetření s cílem zjistit co nejvíce informací o jejich postojích k nemoci, léčbě, ale i komunikaci, potřebách a přáních. Z odpovědí oslovených žen potom Onko Unie vycházela při plánování edukativní kampaně “Nejsem na odpis”.

Dotazníkové šetření probíhalo vyplněním online dotazníku na webové stránce www.onko-unie.cz nebo dotazníku v tištěné podobě nejčastěji v čekárnách lékařů. Ženy byly oslovovány s žádostí o vyplnění dotazníku e-mailem, přes web i sociální sítě (Facebookový profil Onko Unie, o. p.s.), ale hlavně pomocí tištěného letáku pacientskými organizacemi i lékaři – onkology ve specializovaných centrech, kde mohly pacientky také vyplněný dotazník rovnou odevzdat.

Závěrečnou zprávu s podrobnými grafy a zjištěnými výsledky si stáhněte níže.

O rakovině prsu - Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.

"Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a bohužel v posledních 20 letech se počet rakoviny prsu u žen zdvojnásobil. Největší vzestup je u žen nad 50 let věku, ale již pozorujeme v posledních letech také příbytek rakoviny prsu u žen mladších. Před 20. rokem se rakovina vyskytuje jenom vzácně."

Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc

Články v kategorii Rakovina prsu