Rakovina prsu

Pink Ribbon

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen – ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku kolem šesti tisíc, tj. přibližně každá tisící žena. Prsní nádory jsou příčinou úmrtí u 3,6 % žen naší populace.

Výsledky dotazníkové kampaně 2016

V únoru a březnu 2016 se Onko Unie obrátila na ženy – pacientky s karcinomem prsu v celé České republice pomocí orientačního dotazníkového šetření s cílem zjistit co nejvíce informací o jejich postojích k nemoci, léčbě, ale i komunikaci, potřebách a přáních. Z odpovědí oslovených žen potom Onko Unie vycházela při plánování edukativní kampaně “Nejsem na odpis”.

Dotazníkové šetření probíhalo vyplněním online dotazníku na webové stránce www.onko-unie.cz nebo dotazníku v tištěné podobě nejčastěji v čekárnách lékařů. Ženy byly oslovovány s žádostí o vyplnění dotazníku e-mailem, přes web i sociální sítě (Facebookový profil Onko Unie, o. p.s.), ale hlavně pomocí tištěného letáku pacientskými organizacemi i lékaři – onkology ve specializovaných centrech, kde mohly pacientky také vyplněný dotazník rovnou odevzdat.

Závěrečnou zprávu s podrobnými grafy a zjištěnými výsledky si stáhněte níže.

O rakovině prsu - Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.

"Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a bohužel v posledních 20 letech se počet rakoviny prsu u žen zdvojnásobil. Největší vzestup je u žen nad 50 let věku, ale již pozorujeme v posledních letech také příbytek rakoviny prsu u žen mladších. Před 20. rokem se rakovina vyskytuje jenom vzácně."

Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc

Proplacení vyšetření prsu i ženám pod 45 let pouze do konce listopadu

V reakci na zvýšený počet žen, které si chtějí nechat udělat vyšetření prsu v nedávné době, přistoupila VZP ke vstřícnému kroku a proplácí vyšetření prsu ženám i do 45 let. Přečtěte si podrobnější informace v článku na odkazu níže na portálu rozhlas.cz.

Celý článek zde.


Rekonstrukce prsu - Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.

Nádory prsu patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění u žen. Už slovo „zhoubný“ vyvolává úzkost pramenící z nepříznivé prognózy, strachu a poškození těla operací. Poslední z faktorů je výrazný zejména u mladších žen, kde pozorujeme fenomén zvaný dysmorfofobie, tj. strach z vlastní ošklivosti.

Rakovina prsu - kam dál?

Karcinom prsu je po jiných kožních nádorech nejčastějším zhoubným novotvarem u žen a v roce 2005 představoval 17 % všech nově diagnostikovaných malignit v ženské populaci. Trend incidence byl v celém sledovaném období setrvale rostoucí pouze v posledních letech byla zaznamenána jeho stagnace a mírný pokles, kdy v roce 2005 dosáhl počet nově diagnostikovaných nádorů prsu u žen počtu 5 533, což představuje 105,4 nádorů na 100 tisíc žen.

Články v kategorii Rakovina prsu